روش اجرای سقف وافل یک طرفه

سقف وافل ، نوعی از سقف سازه است که با کمک قالب غیرماندگار ساخته می شود. سقف وافل در گذشته به وسیله قالب بندی اجرا می شد که از نظر فنی محبوبیت داشت لیکن به دلیل مشکلات قالب بندی از نظر اجرایی در صنعت ساختمان سازی مورد توجه مهندسان عمران قرار نگرفت. افزایش محبوبیت این سازه به دلیل ظهور قالب وافل با قیمت مناسب و اجرای راحت آن می باشد. با آسان شدن قالب بندی در سیستم سقف وافل استقبال پیمانکار های اجرایی از این سیستم به صورت چشم گیری افزایش یافت. این سیستم نه تنها موجب کاهش هزینه بلکه امکان طراحی دهانه های بلند را نیز به صورت چشم گیری افزایش داد. به طور کلی می توان دال وافل را برترین نوع سقف از نظر طول دهانه و صرفه اقتصادی و مشخصات فنی در بین سایر سیستم های مشابه انتخاب نمود. سقف وافل بر اساس نسبت طول به عرض دهانه به سقف وافل دوطرفه و یکطرفه تقسیم بندی می شود که روش طراحی سقف وافل در هر نوع کاملا با دیگری متفاوت است. در ادامه با ما همراه باشد تا با روش اجرای سقف وافل یک طرفه آشنا شویم.

قالب وافل یک طرفه
قالب وافل یک طرفه

قالب وافل یکطرفه آباتکس (ABATEX)

قالب  مهم ترین عنصر در طراحی سقف وافل می باشد. به طور کلی قالب های سقف وافل را می توان در دوگروه کلی معرفی کرد.قالب وافل یک طرفه به صورت مدولار و در دهانه های با طول مختلف قابل استفاده می باشند و بسته به دهانه می توان طول تیرچه ها را با استفاده از قالب ها تعریف نمود با کنار هم قرار دادن قالب وافل یک طرفه در طول های مختلف می توان به طول دهانه های مختلف رسید. این طول بسته به نوع دهانه می تواند متفاوت باشد.در واقع این سازه دارای تیرچه های یک طرفه بوده و سیستم باربری آن چیزی بین تیرچه بلوک و دال یک طرفه می باشد. که پس از پیشرفت صنعت ساخت و ساز، قالب‌های وافل یکطرفه پدیدار شد، قالب های وافل روش اجرا سقف را بسیار سریع تر کرده است، همچنین به دلیل مواد پلاستیکی بکار رفته در این قالب ها، پس از بتن ریزی، قالب وافل به راحتی از سقف جدا شده و آماده بهره برداری سقف های دیگر است.

 

روش اجرا

برای اجرای سقف وافل یکطرفه، قالب‌های وافل را به صورت موازی مونتاژ کرده و در چشمه های مختلف سقف قرار می‌دهیم، بعد از انجام عملیات قالب گذاری سقف، تیرچه‌های وافل به صورت درجا درمحل بسته می‌شوند، راه حل سریع و اجرایی بستن تیرچه‌های سقف وافل یکطرفه اینست که ابتدا تیرچه‌ها در محلی خارج از سقف بسته شوند، و پس از قالب گذاری، آرماتور تیرچه ها در فاصله بین قالب های وافل گذاشته شوند.

 

مونتاژ قالب وافل یک طرفه و چینش قالب وافل روی سقف
مونتاژ قالب وافل یک طرفه و چینش قالب وافل روی سقف
قراردادن آرماتور تیرچه سقف وافل یکطرفه در سقف
قراردادن آرماتور تیرچه سقف وافل یکطرفه در سقف

پس از بتن ریزی سقف، قالب های وافل یکطرفه از سقف باز می‌شود و نمای اکسپوز زیر سقف نمایان می‌شود، قالب های وافل قابلیت استفاده زیاد را دارد بنابراین پیمانکار سقف وافل می‌تواند با داشتن تعداد محدودی از قالب‌های وافل، پروژه های زیادی را اجرا نماید.

 

قالب برداری سقف وافل و نمای زیر سقف پس از بتن ریزی
قالب برداری سقف وافل و نمای زیر سقف پس از بتن ریزی