خرید قالب وافل یا اجاره قالب وافل؟

سیستم وافل به عنوان یکی از سیستم های جدید ساختمانی در ایران می‌باشد که با توجه به مزایای اقتصادی و فنی آن مورد توجه کارفرمایان و پیمانکاران قرار گرفته است. یکی از مسائل مهم ،کاهش هزینه اجرای این سیستم می باشد که شرکت آبـا با توجه به نیازهای کارفرمایان و پیمانکاران اقدام به فروش و اجاره قالب وافل کرده است که هر کدام از این شرایط دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد .

در زیر به بیان مزایا و معایب خرید و اجاره قالب وافل می‌پردازیم:

 

پیمانکار سقف وافل

  •   پیمانکاران سقف وافل می‌توانند با خرید قالب وافل، با توجه به نیاز هر پروژه (تعداد و نوع قالب)در هر تعداد سقف و پروژه(بستگی به کیفیت و نحوه استفاده از قالب دارد) از قالب ها استفاده کنند تا زمانی که دیگر قابل استفاده نباشند.

  • بدلیل تنوع زیاد در قالب های سقف وافل و هزینه بر بودن خرید انواع قالب،و همچنین با توجه به هزینه های استهلاک و نگهداری احتمالی قالب سقف برای پروژه ها شرکت آبا می تواند آنها را به پیمانکاران سقف وافل اجاره دهد.

نیاز پروژه به سقف وافل

  •   در صورتی که پروژه فعلی بر اساس سیستم سقف وافل طراحی شده باشد و پیمانکار در پروژهای بعدی خود نیازی به استفاده از قالب وافل نداشته باشد، مجموعه آبـا می تواند قالب های سقف وافل را به پیمانکاربفروشد و پس از اتمام پروژه آنها را خریداری نماید.

  •  در صورتی که پیمانکار پروژه توانایی اجرای سقف وافل را نداشته باشد شرکت آبا می تواند اجرای پروژه را بر عهده بگیرد در این حالت نگرانی از بابت انتخاب پیمانکار و مهارت او در اجرای سقف وافل نخواهد داشت.

گروه مهندسی آباتکس آمادگی خود را برای اجرای سریع و مطمئن سقف های وافل اعلام می دارد.

در ادامه با ذکر مثال برای کارفرمایان گرامی توضیحاتی راجع به هزینه قالب سقف وافل و اینکه آیا خرید قالب از لحاظ اقتصادی مناسب تر است یا اجاره آن؟

دو ساختمان بتن آرمه با تعداد طبقات 3 و 8 در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است، و فرض بر آن شده که از قالب وافل AR28 برای این ساختمان ها استفاده شود و در انتها یک جمع بندی راجع به اجاره و یا خرید قالب سقف وافل نوشته شده است.
ساختمان مورد بررسی با سقف وافل طراحی و اجرا شده است، در بررسی اولیه تعداد طبقات ساختمان برابر 3 طبقه می‌باشد، و در مرحله بعد تعداد طبقات برابر 8 در نظر گرفته می‌شود، در تصویر 1 پلان کلی معماری پروژه نمایش داده شده است، همچنین در تصویر 2 پلان آرایش بلوک سقف وافل نمایش داده شده است.

در این پروژه برای اجرای هر سقف به تعداد 428 عدد قالب وافل نیاز است، حال دو رویکرد پیش روی کارفرما است، اجاره یا خرید قالب سقف وافل.

اصولا اگر قیمت فروش قالب سقف وافل را برای مثال 160000 تومان در نظر بگیریم هر قالب وافل برای یک ماه مبلغ 11 درصد قیمت فروش به عنوان اجاره در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد، یعنی برای اجاره ماهانه هر عدد قالب مبلغ 17600 تومان در نظر گرفته می‌شود، با توجه به زمان بر بودن اجرای اسکلت بتنی اگر برای اجرای هر سقف یک ماه نیاز باشد برای اجرای سه سقف به سه ماه و برای اجرای 8 سقف به 8 ماه نیاز است. محاسبات هزینه کلی هر دو پروژه به شرح زیر است:

 

 

توجه شود که در صورت خرید قالب سقف وافل از مجموعه فنی آباتکس، شرکت متعهد به بازخرید قالب‌ها پس از اجرای آن توسط کارفرما به قیمت 40 درصد فروش می‌باشد، این موضوع محدودیت زمانی ندارد.

 

جمع بندی:

با توجه به مطالب بیان شده در بالا در صورتی که شما پیمانکار تخصصی اجرای سقف وافل می‌باشید و یا با توجه به شرایط کاری که دارید و احتمال می‌دهید که در پروژه های متعدد و تعداد طبقات زیاد (از 3 سقف به بالا)  از قالب وافل استفاده خواهید کرد، بهتر است قالب وافل به عنوان بخشی از ابزار کار خود خریداری نمایید. لذا درصورتی که شما مالک و یا مجری یک پروژه ساختمانی هستید که طراحی آن با استفاده از سیستم سقف وافل انجام یافته است پیشنهاد ما اینست که قالب  وافل را اجاره نموده و اجرای آن را به پیمانکار سقف وافل بسپارید. مجموعه فنی مهندسی آباتکس دارای بروزترین تکنولوژی های تولید قالب وافل میباشد و به دلیل تولید با کیفیت و کوتاهی دست واسطه ها، خریدار و یا موجر، می توانند قالبهای سقف وافل را با بهترین قیمت به صورت مستقیم از شرکت خرید و یا اجاره کنید.